Mamy dla Was kolejną porcję ciekawych miejscowości do odwiedzenia, do których kupicie bilety w atrakcyjnych cenach na SuperPKS.
Kielce mogą oczarować!
Miasto „scyzoryków”, latających siekier, sabatów czarownic – to najbardziej popularne skojarzenia z Kielcami. A tymczasem stolica województwa świętokrzyskiego ma nam do zaoferowania naprawdę sporo czarujących atrakcji. Będąc w Kielcach z pewnością powinniśmy odwiedzić Wzgórze Zamkowe, na którym znajduje się XVII wieczny pałac wzniesiony przez krakowskiego Jakuba Zadzika. W pałacu obecnie znajduje się Muzeum Narodowe. Na wzgórzu możemy odwiedzić także barokową bazylikę katedralną Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz multimedialny Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, znajdujący się w murach dawnego więzienia kieleckiego. Wycieczka po tym obiekcie daje nam możliwość można prześledzenia dążeń Polaków do Niepodległości od czasów powstania styczniowego, aż do czasów II wojny światowej.
Atrakcją dla małych i dużych może stać się muzeum zabawek. Można w nim podziwiać czym bawiły się dzieci w ubiegłych wiekach i przypomnieć sobie doskonale czym bawiliśmy się będąc maluchami. Miejsce zlokalizowane jest przy największym parkingu w mieście – Placu Wolności.
Na obrzeżach miasta znajduje się rezerwat geologiczny „Kadzielnia”, w
którym odkryto podlegające dziś ochronie liczne skamieniałości: korali,
głowonogów i ramienionogów. Można tam podziwiać leje, zagłębienia,
kominy krasowe. W połowie lat 90 ubiegłego wieku część rezerwatu
zaadaptowano na amfiteatr, w którym co roku odbywają się liczne koncerty
i festiwale.
Łódzka Manufaktura
Łódź wśród większości z nas nie budzi skojarzeń turystycznych. A szkoda, bo w ostatnich latach to przemysłowe miasto przeszło swoistą metamorfozę. Dlatego warto uwzględnić je w planach wakacyjnych podróży po Polsce. Co warto obejrzeć w stolicy włókiennictwa? Z pewnością jedną z najdłuższych ulic w Europie - 4,2 km! - czyli ulicę Piotrkowską. Uwagę zwracają nie tylko pięknie odrestaurowane kamienice – w tym kamienica z lustrzaną elewacją mieszcząca się pod numerem trzecim - ale także ławeczki-pomniki z brązu, przy których można sobie odpocząć w towarzystwie zasłużonych dla Łodzi – Tuwima, Reymonta, Rubinsteina, czy Jaracza, ale także twórców Łodzi przemysłowej – Izraela Poznańskiego, Karola Scheiblera i Henryka Grohmana czy Lampiarza – bezimiennego pracownika elektrowni. Wśród pomników rozrzuconych po całej Łodzi warte zobaczenia są także: Pomnik Trzech Misiów przy ulicy Milionowej, czy Ferdynanda Wspaniałego - upamiętniający głównego bohatera książki Ludwika Jerzego Kerna – a znajdujący się na alei Marszałka Józefa Piłsudskiego. Gdy poczujemy głód z pewnością warto odwiedzić zakątek Off Piotrkowska, znajdujący się w pobliżu parku im. Henryka Sienkiewicza. Znajdziemy tu wiele mniejszych i większych knajpek oraz restauracji.
Odwiedzając Łódź koniecznie wpadnijcie do Manufaktury! To nie tylko centrum handlowo-rozrywkowe, ale także muzeum fabryki dawnego króla bawełny Izraela Poznańskiego, gdzie można poznać historię rodziny Poznańskich, techniki produkcji tkanin, a także życie ówczesnych robotników.